پارچه چیست؟دو موضوع بسیار مهم در شناخت پارچه و انواع آن وجود دارد که شامل الیاف و ساختار این منسوجات می شود. زمانی که عنوان ابریشمی به نوعی از منسوجات اطلاق می شود به این معناست که الیاف پارچه ی مورد نظر از ابریشم است نه خود به زبان ساده این محصول با استفاده از الیاف ابریشمی تولید شده است. ساختار اصلی منسوجات به وسیله ی اتصال نخ ها و بافت الیاف شکل می گیرد.

نکات مهم در هنگام خرید پارچه

شناخت انواع مختلف پارچه

پارچه طبیعی: منسوجات طبیعی به دو دسته الیاف گیاهی و حیوانی تقسیم می شود که به عنوان بهترین نوع منسوجات به شمار می روند. این الیاف بدون دخالت هیچ نوع ماده ی شیمیایی تولید می شود و مواد به کار رفته در آن کاملا طبیعی هستند از این رو در هنگام استفاده حساسیت کمتری ایجاد می کند و در مقایسه با سایر منسوجات از دوام و استحکام بیشتری برخوردار هستند.

پارچه الیاف مصنوعی: این نوع پارچه به وسیله ی انسان ها ساخته می شود که در برخی موارد به آن ها الیاف نساجی نیز اطلاق می شود. این نوع منسوجات به شکل طبیعی در طبیعت وجود ندارند. اما در برخی موارد امکان دارد که پایه این نوع الیاف از انواع طبیعی باشد. این نوع منسوجات از حالت ارتجاعی عالی و دوام بالایی برخوردار هستند.

پارچه الیاف ترکیبی: با پیشرفت تکنولوژی انسان ها تمایل به تولید پارچه هایی دارند که عاری از هر گونه نقض باشد. پارچه های ترکیبی از مخلوط شدن  دو یا جند الیاف مختلف درست شده اند. مهم ترین علتی که برای تولید منسوجات ترکیبی وجود دارد. دسترسی به خصوصیات برتر در نوعی از منسوجات است به این ترتیب که این امکان وجود دارد ویژگی هایی را که در یک نوع پارچه ضعیف است را با ترکیب چند نوع الیاف تقویت کنند.

یکی از دلایل دیگری که برای تولید این نوع منسوجات وجود دارد ایجاد بافت مناسب است در برخی موارد مشاهده می کنیم که پنبه با ویسکوز ترکیب می شود همین امر باعث درخشندگی پارچه می شود.

کاهش هزینه ها از دیگر دلایل برای ترکیب الیاف است بعضی اوقات قیمت برخی از منسوجات بسیار گران است که با ترکیب کردن آن با یک الیاف دیگر قیمت آن را کاهش می دهند.